W czwartek, 6 stycznia 2022 roku ulicami Drzewicy przeszedł Orszak Trzech Króli. W ten radosny sposób świętowaliśmy Dzień Objawienia Pańskiego już po raz piąty.  Tegoroczny Orszak po hasłem „Dzień dziś wesoły!” rozpoczął się od uroczystej mszy świętej, odprawionej o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Łukasza. Zgromadził dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów, którzy po wyjściu ze świątyni otrzymali korony i okolicznościowe śpiewniki. Największe zainteresowanie towarzyszyło rzecz jasna Trzem Królom. W postaci "Mędrców ze Wschodu" wcielili się Jan Dąbrowski, Stanisław Madej i Zdzisław Domański. Zabezpieczana przez policjantów i strażaków kolumna ruszyła w drogę. Na czele szli debiutujący w drzewickim Orszaku członkowie Jednostki Strzeleckiej 1042 Opoczno - ZS „Strzelec" OSW, natomiast Trzem Królom asystowali druhowie OSP w Dąbrówce, trzymający w dłoniach chorągwie. Wśród świętujących nie zabrakło Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego, a także ubranych w stroje ludowe pań z Kół Gospodyń Wiejskich. W radosnej atmosferze, przy wspólnym kolędowaniu ze scholą parafialną, Orszak szedł placem Wolności, później placem Narutowicza i placem Kościuszki, by ulicą Stawową dotrzeć do Regionalnego Centrum Kultury. Tam – w sali widowiskowej – zebrani otrzymali najlepsze życzenia noworoczne od Proboszcza Parafii w Drzewicy ks. kan. Adama Płuciennika i Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego, po czym obejrzeli piękny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów z RCK. Zgodnie z tradycją, w trakcie występu „Mędrcy ze Wchodu” oddali pokłon Jezusowi. Program przygotowany przez instruktorów Martę Szymańską i Szymona Gwaderę został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie ks. Michał Kopciński pogratulował wykonawcom i ich opiekunom znakomitego koncertu oraz podziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji uroczystości, zapraszając zebranych na kolejną, przyszłoroczną edycję Orszaku Trzech Króli w Drzewicy.

Za nami jedenasty rok działalności Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Pomimo wielu trudności rok 2021 obfitował w wiele udanych inicjatyw. Serdecznie dziękujemy naszym Partnerom, uczestnikom wszystkich działań oraz wolontariuszom zaangażowanym w działalność Stowarzyszenia. Priorytetem jest dla nas bezpośrednia pomoc osobom potrzebującym. W 2021 roku oprócz inicjatyw integrujących oraz aktywizujących społeczność lokalną podjęliśmy wiele działań wspierających osoby potrzebujące, w tym m.in. zapewniając bezpośrednią pomoc w czasie epidemii starszym osobom samotnym, przekazując środki ochrony osobistej i dezynfekujące, przyrządy samowspomagające dla osób z niepełnosprawnością, środki czystości i higieny osobistej, paczki z artykułami spożywczymi, podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego, opał oraz zestawy wigilijne. Rozpoczęliśmy wdrażanie systemu teleopieki z wykorzystaniem opasek SOS dla seniorów. Zapewniliśmy bezpłatne zabiegi rehabilitacji grupowej oraz indywidualnej dla osób z niepełnosprawnością. Niezwykle ważnym dla nas działaniem było zapewnienie wsparcia dzieciom i młodzieży po trudnym roku nauki zdalnej. Dzięki współpracy z naszymi partnerami na terenie powiatu opoczyńskiego zrealizowaliśmy ponad 430 godzin warsztatów edukacyjnych oraz 190 godzin pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Dziękujemy wszystkim instytucjom, bez których te działania nie byłyby możliwe: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Opocznie, Urząd Miejski w Drzewicy. Na realizację zadań publicznych pozyskaliśmy w 2021 roku środki zewnętrzne w wysokości ponad 190 tys. zł. Dziękujemy! Życzymy szczęśliwego Nowego Roku!

W czwartek, 23 grudnia 2021 r. Wolontariusze Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” wyruszyli w teren z zestawami wigilijnymi dla osób samotnych. Niestety, i w tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną nie mogliśmy zorganizować tradycyjnego spotkania wigilijnego. Dlatego, już po raz drugi zdecydowaliśmy się na dostarczenie zestawów z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi do miejsca zamieszkania osób samotnych. Oprócz zestawu wigilijnych dań osoby potrzebujące wskazane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drzewicy otrzymały również paczkę z artykułami spożywczymi. Zestawy świąteczne zostały przygotowane przez Hotel-Restaurację „Zamkowa” w Drzewicy. Działanie zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego, za pośrednictwem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” zrealizowało ostatnie działanie w ramach zadania publicznego pt. „Pomoc w wychodzeniu z bezdomności” współfinansowanego ze środków Wojewody Łódzkiego. W ramach działania zakupiono i dostarczono podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego (lodówka, pralka, kuchenka gazowo-elektryczna) do mieszkańców Gminy Drzewica znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Pomoc przy realizacji działania zapewnił Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drzewicy, który wskazał osoby potrzebujące tej formy wsparcia.

W niedzielę, 19 grudnia 2021 r. Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” zorganizowało wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę „Wesele Figara”. W wyjeździe wzięło udział 50 osób. Dzieło Wolfganga Amadeusa Mozarta jest komiczną perełką operową, która bawi, uczy, zaskakuje i daje do myślenia - bez zbędnego moralizatorstwa, z przymrużeniem oka, z wdziękiem i lekkością. Podtytułowy Szalony dzień w muzyczno-wokalnym i scenicznym wydaniu, za sprawą pokrętnych, ale nikomu nieszkodzących intryg miłosnych pełnych inwencji bohaterów - staje się rzeczywiście dniem szalonym. Każdy z bohaterów ma do załatwienia „swoje” uczuciowe plany, które wydawać by się mogły niemożliwe. A jednak wszystko prowadzi do szczęśliwego finału. Wszystko to odbywało się w towarzystwie mistrzowskiej muzyki - pełnej polotu i finezji, dowcipnej i wzruszającej. Za reżyserię łódzkiej inscenizacji tej wybitnej opery odpowiadał Roberto Skolmowski. Kierownikiem muzycznym był Adam Banaszak, scenografię i kostiumy przygotował Paweł Dobrzycki. Melomani kanonu muzyki klasycznej mieli okazję po raz pierwszy wysłuchać recytatyw po polsku w przekładzie Stanisława Barańczaka. Wyjazd został zorganizowany w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Wojewody Łódzkiego.

W tym roku, już po raz ósmy Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” przystąpiło do realizacji zadania publicznego pt. „Pomoc świąteczna” współfinansowanego ze środków Wojewody Łódzkiego. Partnerem przy realizacji zadania było Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy. Dzięki współpracy udało się przygotować 250 świątecznych paczek, które zostały rozdane dzieciom podczas spotkania z Mikołajem. Tradycyjne spotkanie mikołajkowe uświetniła przedstawieniem grupa teatralna „Bez cukru”, która wystawiła bajkę „Pchła Szachrajka”. Reżyserem spektaklu była instruktorka Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy Marta Szymańska. To właśnie z jej inicjatywy w 2019 roku powstała grupa skupiająca drzewickich aktorów, która zapewnia artystyczne doznania dla najmłodszych mieszkańców gminy i miasta Drzewica. „Pchła Szachrajka” w wykonaniu lokalnej grupy teatralnej wyraźnie przypadła do gustu widowni, która gromko oklaskiwała grę aktorską, kostiumy oraz efektowną scenografię. Wydarzenie przyniosło mnóstwo radości dzieciom, które z uśmiechem opuszczały budynek Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy.