Senioralia Opoczyńskie Drzewica 2024
- Szczegóły
W piątek, 29 listopada 2024 r., Gmina Drzewica gościła Seniorów z powiatu opoczyńskiego na organizowanych przez Drzewickie Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń" dziewiątych „Senioraliach Opoczyńskich”. Wydarzenie to organizowane jest od 2016 roku na terenie powiatu opoczyńskiego, we współpracy z Powiatem Opoczyńskim oraz gminami. Seniorzy świętowali już w Poświętnem, Mniszkowie, Żarnowie, Białaczowie, Paradyżu i Sławnie. Gmina Drzewica była gospodarzem wydarzenia po raz drugi. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w intencji seniorów, która została odprawiona w kościele parafialnym w Drzewicy przez ks. proboszcza Adama Płuciennika. Po uroczystej Mszy wszyscy uczestnicy udali się do sali bankietowej w Drzewicy, gdzie Seniorów oraz zaproszonych gości powitali gospodarze wydarzenia – Prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” Dominik Niemirski oraz Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Swoją obecnością „Senioralia Opoczyńskie Drzewica 2024” zaszczycili: Parlamentarzyści – Robert Telus i Adrian Witczak, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Janusz Ciesielski, Burmistrz Białaczowa Barbara Goworek, Wójt Gminy Paradyż Wojciech Rudalski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Drzewicy Dorota Wiktorowicz, Zastępca Wójta Gminy Sławno Beata Szlęzak, Sekretarz Gminy Mniszków Beata Gwarda-Białas oraz przedstawiciele pozostałych samorządów i ośrodków pomocy społecznej z terenu Powiatu Opoczyńskiego. W części artystycznej zaprezentowały się Panie z Koło Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki” w Drzewicy oraz uczestnicy Dziennego Domu „Senior+” w Drzewicy. Po części artystycznej na Seniorów czekała wspólna zabawa przy muzyce, rozmowach i śpiewie, która trwała do późnych godzin wieczornych. Spotkaniu towarzyszyła miła i radosna atmosfera. Po raz kolejny Senioralia Opoczyńskie były dla seniorów doskonałą okazją nie tylko do poznania nowych osób, ale również chwilą zapomnienia o swoich codziennych problemach i trudnościach. Działanie zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego pt. „Aktywni Seniorzy 2024” współfinansowanego ze środków budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.
Opał dla mieszkańców Gminy Paradyż
- Szczegóły
Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” ogłosiło nabór wniosków o udzielenie pomocy w ramach zadania publicznego pt. „POMOC W WYCHODZENIU Z BEZDOMNOŚCI” współfinansowanego ze środków budżetu Wojewody Łódzkiego. W ramach zadania można ubiegać się o udzielenie pomocy w formie opału. Beneficjentami zadania będzie 7 mieszkańców Gminy Paradyż, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z powodu kryzysu bezdomności lub zagrożenia kryzysem bezdomności z powodu wymienionego w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283). Za grupę osób najbardziej potrzebujących, do której będzie skierowana pomoc uznaje się w szczególności osoby samotne, osoby starsze oraz osoby, których dochód w odniesieniu do kryterium dochodowego określonego na podstawie art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283) po uwzględnieniu rzeczywistych kosztów niezbędnych do życia, nie przekracza 100%. Podstawą do przyznania pomocy w ramach zadania jest wniosek potwierdzony przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uczestnika. Więcej informacji można znaleźć w zakładce „Programy pomocowe”.
Międzypokoleniowe warsztaty integracyjne
- Szczegóły
W czwartek, 17 października 2024 r. odbyły się międzypokoleniowe warsztaty integracyjne z udziałem dzieci oraz seniorów. W trakcie warsztatów uczestnicy brali udział w ćwiczeniach zapewniające gimnastykę umysłu poprzez gry aktywizujące pamięć, quizy, kalambury, łamigłówki, gry logiczne oraz zadania budujące grupę. Warsztaty to cenny sposób na aktywizację społeczną i integrację ludzi. Przynoszą wiele korzyści zarówno dla uczestników, jak i dla całej społeczności. Poprzez wspólne działanie i tworzenie, uczestnicy warsztatów doskonalili umiejętność współpracy, komunikacji i wzajemnego szacunku. Po kilku godzinach wspólnej zabawy uczestnicy warsztatów z uśmiechem wychodzili z sali, co potwierdza, że spotkały się one z bardzo dużym zainteresowaniem. Za poprowadzenie zajęć serdecznie dziękujemy Oksanie Hałatyn-Burdzie z Akademii Dobrego Czasu. Za współpracę przy organizacji warsztatów dziękujemy uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy – Mirosławie Białek, Małgorzacie Klata oraz Martynie Żach. Działanie zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego pt. „RÓWNE SZANSE 2024” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego.
Wyjazd do parku rozrywki "Mandoria"
- Szczegóły
W poniedziałek, 14 października 2024 r. wspólnie z Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy zorganizowaliśmy wyjazd do parku rozrywki dla dzieci i dorosłych "Mandoria". Celem wyjazdu było budowanie rodzinnych więzi zaufania i bliskości. Wyjazd stanowił doskonałą okazję do tego, aby oderwać się od codziennych obowiązków i skupić się na budowaniu relacji z bliskimi. Wspólne wyjazdy to idealny moment na rozmowy i poprawę komunikacji w rodzinie. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję spędzić wspólnie czas w parku rozrywki, korzystając z licznych atrakcji oraz integrując się podczas wspólnych aktywności. Działanie zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego pt. „SILNA RODZINA 2024” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego.
Wyjazd do Ojcowskiego Parku Narodowego
- Szczegóły
W sobotę, 5 października 2024 r. zorganizowaliśmy wyjazd do Ojcowskiego Parku Narodowego, który przyczynił się do aktywizacji społecznej mieszkańców Gminy Drzewica. Park położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w odległości 16 km na północ od Krakowa. W trakcie wyjazdu mogliśmy podziwiać piękno Doliny Prądnika, bogatą florę i faunę oraz poznać interesującą przeszłość archeologiczną tego miejsca. Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, jego powierzchnia wynosi zaledwie 2.145,62 ha. Park ten określany jest jako kraina skał i nietoperzy. Realizacja programu wyjazdu rozpoczęła się od zwiedzania zamku w Pieskowej Skale, który pochodzi z roku 1315. Historię zamku oraz dzieje jego właścicieli przybliżył nam w bardzo ciekawy sposób nasz przewodnik. Następnie udaliśmy się na spacer w trakcie którego zobaczyliśmy m.in. Bramę Krakowską, która znajduje się w Dolinie Prądnika i zamyka wylot Wąwozu. Widzieliśmy również ruiny Zamku Kazimierzowskiego i słynną kaplicę „Na Wodzie” św. Józefa Robotnika. Okazją do odpoczynku podczas spaceru był wspólny obiad. Ostatnim punktem wyjazdu była natomiast wizyta w Jaskini Nietoperzowej, która jest największą jaskinią Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Długość korytarzy systemu Jaskini Nietoperzowej – Zygmunta wynosi 1047,7 m. W jej wnętrzu mogliśmy podziwiać efektowne nacieki taki jak wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe, znajdujące się w stropie jaskini. Podczas zwiedzania groty widzieliśmy również siedliska nietoperzy. Działanie zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego pt. „RÓWNE SZANSE 2024” współfinansowanego ze środków budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.
Drugi termin dystrybucji żywności w ramach Programu FEPŻ 2021-2027 Podprogram 2023
- Szczegóły
W sobotę, 28 września 2024 r. odbyło się wydawanie paczek z artykułami spożywczymi w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023. Wydaliśmy ponad 2,5 tony artykułów spożywczych. Ze wsparcia w drugim terminie skorzystało 211 mieszkańców Gminy Drzewica, objętych Programem. Asortyment obejmował następujące artykuły: makaron jajeczny świderki, mąka pszenna, herbatniki maślane, kawa zbożowa rozpuszczalna, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, szynka wieprzowa mielona, szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, szprot w oleju, cukier biały olej rzepakowy oraz fasolka po bretońsku. Działanie było możliwe w ramach współpracy z Bankiem Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana.
Strona 1 z 23