W poniedziałek, 7 listopada 2022 r. w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi odbyło się uroczyste podpisanie umów na wsparcie przez Wojewodę Łódzkiego realizacji zadania publicznego pt. „Pomoc świąteczna”. Dotacje pieniężne, na które podpisano umowy będą wykorzystane na przygotowanie spożywczych paczek świątecznych. Łączna kwota dotacji to aż 260 tysięcy złotych. To sprawia, że świąteczny upominek trafi do ponad 5,7 tys. osób z naszego regionu. W trakcie swojego wystąpienia Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński podkreślił, że okres Świąt Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy i dlatego w tym okresie powinniśmy szczególną troską i pomocą otaczać tych, którzy tego wsparcia potrzebują. Dlatego jest mi niezmiernie miło, że mogę spotkać się dzisiaj z Państwem, aby podpisać porozumienia w sprawie przekazania środków, które trafią do najuboższych rodzin i osób niepełnosprawnych z regionu łódzkiego. Wśród organizacji pozarządowych, które otrzymały wsparcie na realizację zadania znalazło się również Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. W imieniu stowarzyszenia umowę z Wojewodą Łódzkim podpisał Prezes Zarządu Dominik Niemirski. Stowarzyszenie otrzymało dotację w wysokości 12.000 zł.

W niedzielę, 6 listopada 2022 r. Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” zorganizowało wycieczkę krajoznawczą do Lublina. W wyjeździe wzięło udział blisko 50 osób. Lublin nazywany stolicą wschodniej Polski jest największym i najprężniej rozwijającym się miastem po prawej stronie Wisły. Bogata, siedmiowiekowa historia Lublina oraz położenie w wielokulturowym tyglu stanowią o jego szczególnych walorach. To zaczarowane miejsce przyciągające unikalnym klimatem, bogatą architekturą i licznymi zabytkami. Lublin określany jest miastem inspiracji, gdzie świadomość historii inspiruje przyszłość. Uczestnicy wyjazdu wspólnie z przewodnikiem przez cztery godziny spacerowali po niezwykle urokliwym lubelskim Starym Mieście. Zobaczyli m.in. Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, Bramę Grodzką, Bazylikę Dominikanów, Rynek, Trybunał Koronny, Archikatedrę, Bramę Krakowską, Nowy Ratusz, deptak i Plac Litewski. Panoramę Starego Miasta mogli podziwiać z tarasu widokowego znajdującego się na wieży zamkowej. Jednym z punktów zwiedzania była wizyta w Kaplicy Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. To właśnie w tym miejscu uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza. Zwiedzanie miasta zakończyło się wizytą w podziemiach Browaru Perła. Przed powrotem do Drzewicy grupa udała się na wspólny obiad w jednej z lubelskich restauracji. Wyjazd został zorganizowany w ramach zadania publicznego pt. „Aktywni Seniorzy” współfinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego, za pośrednictwem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

W piątek, 4 listopada 2022 r. w siedzibie Urzędu Gminy w Paradyżu odbyło się spotkanie dotyczące organizacji wydarzenia – SENIORALIA OPOCZYŃSKIE 2022. Podczas spotkania nastąpiło oficjalne podpisanie porozumienia w sprawie organizacji wydarzenia. Podpisy pod dokumentem złożyli Wójt Gminy Paradyż Wojciech Rudalski oraz Prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” Dominik Niemirski. Paradyż to kolejny po Drzewicy, Poświętnem, Mniszkowie, Żarnowie i Białaczowie samorząd, który wyraził zainteresowanie współorganizacją wydarzenia integrującego środowisko osób starszych z terenu powiatu opoczyńskiego. Organizatorzy ustalili, że tegoroczne Senioralia Opoczyńskie odbędą się w Paradyżu, w czwartek – 24 listopada. Podczas spotkania omówione zostały główne sprawy organizacyjne związane z wydarzeniem. Obecnie trwają prace nad jego szczegółowym programem. Działanie zostanie zorganizowane w ramach zadania publicznego pt. „AKTYWNI SENIORZY” współfinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego, za pośrednictwem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

W piątek, 28 października 2022 r. w Szkole Podstawowej w Idzikowicach odbyły się warsztaty tworzenia świec żelowych. W zajęciach uczestniczyła klasa III, VI i VII. Warsztaty, które poprowadziła pani Oksana Hałatyn-Burda z Akademii Dobrego Czasu, zostały zrealizowane w ramach zadania publicznego „Aktywna Rodzina” współfinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego, za pośrednictwem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Realizatorem zadania jest Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Uczniowie wykonywali świece według własnego pomysłu zgodnie z instruktażem prowadzącej. Poznawali kolejne etapy produkcji świecy i słownictwo charakterystyczne dla tego typu pracy. Działaniu towarzyszyły zagadki i różne polecenia pani Oksany, która chciała, jak najlepiej poznać swoich podopiecznych. Uczestnicy warsztatów wykonali piękne świece, do których dołączyli wykonane przez siebie bileciki z dedykacją dla bliskiej osoby. Dziękujemy za współpracy przy organizacji warsztatów Szkole Podstawowej w Idzikowicach. A przed nami kolejne warsztaty twórcze w placówkach oświatowych na terenie Gminy Drzewica. Do zobaczenia!

Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” we współpracy z Powiatem Opoczyńskim realizuje zadanie publiczne pt. „WSPARCIE SPOŁECZNE DLA OBYWATELI UKRAINY”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Łódzkiego, w ramach Wojewódzkiego Programu „Moce nadŁódzkie”. Celem zadania jest poprawa sytuacji obywateli Ukrainy przebywających na terenie powiatu opoczyńskiego, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wspólne działania przyczyniły się do zorganizowania bezpłatnego kursu języka polskiego. W ramach zadania zostanie zrealizowanych 45 godzin edukacyjnych. Intensywny kurs języka polskiego ma umożliwić obywatelom Ukrainy zdobycie umiejętności efektywnej komunikacji. Zaproponowane zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, o czym świadczy wypełniona sala warsztatowa w Starostwie Powiatowym w Opocznie. Kurs języka polskiego to kolejna forma pomocy dla obywateli Ukrainy zaproponowana przez Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”.

 

We wtorek, 25 października 2022 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala I edycji Konkursu „Razem dla Seniorów”. Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w uroczystości wziął również udział Prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” Dominik Niemirski. Konkurs „Razem dla Seniorów” został zainicjowany z okazji Światowego i Ogólnopolskiego Dnia Seniora 14 listopada 2021 r. i odbywa się pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser–Dudy. Nagroda ma promować i nagradzać najcenniejsze inicjatywy na rzecz seniorów realizowane przez osoby prywatne i instytucje na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, kształtować odpowiednie postawy i zachęcać do podejmowania aktywności na rzecz seniorów. Nieprzypadkowo idea konkursu narodziła się po wybuchu pandemii COVID–19. – Pandemia stanowiła dla osób starszych ogromne zagrożenie zdrowotne, ale to właśnie środowisko seniorów doświadczyło w sposób szczególny trudów związanych z funkcjonowaniem w izolacji, w nieznanej i niepewnej sytuacji – mówiła Agata Kornhauser–Duda. – Jednocześnie ten trudny czas wyzwolił w naszym społeczeństwie niezwykłą ludzką solidarność, empatię i zaangażowanie. Bardzo wiele organizacji, instytucji, ruchów społecznych, stowarzyszeń, firm i osób prywatnych ruszyło z pomocą seniorom, oferując im wszechstronne wsparcie – tłumaczyła. Obserwując zaangażowanie Polaków na rzecz osób starszych oraz uczestnicząc w niektórych z inicjatyw Pierwsza Dama postanowiła nagrodzić najbardziej wartościowe i najciekawsze przedsięwzięcia. W swoim wystąpieniu inicjatorka konkursu wyraziła przekonanie, że „seniorzy to nie tylko specyficzne potrzeby, ale również ogromny kapitał, który powinniśmy jako społeczeństwo wykorzystywać, czerpiąc z doświadczenia, wiedzy i mądrości seniorów”. Pierwsza Dama zwróciła uwagę, że już co piąty mieszkaniec naszego kraju ma ponad 65 lat. – To są oczywiście wyzwania, ale pojawiają się także szanse i możliwości. Cieszę się, ze coraz częściej uwagę zyskuje pojęcie srebrnej gospodarki czyli rośnie świadomość, że osoby starsze, które oczywiście mają ku temu siły i chęci, dopisuje im zdrowie, mogą wiele cennego jeszcze stworzyć – akcentowała. Dodała, że seniorzy są coraz liczniejszą grupą konsumentów wpływającą także na rozwój innowacyjnych rozwiązań. Przypomniała, że „ to jakie warunki dla komfortu życia seniorów teraz stworzymy będzie kształtowało również naszą własną przyszłość”. W trakcie gali prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej, nawiązując do wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 r., omówiła sytuację demograficzną w Polsce. Głos zabrał też dr med. Marek Tombarkiewicz, Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Gościnnie wystąpił chór żeński „Srebrne Świerki” prowadzony przez jedną z laureatek konkursu, Weronikę Siatkę. Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Wojciech Kolarski.